SVE USLUGE NA JEDNOM MJESTU
Bez skrivenih troškova
Ovisno o poslu, pri polaganju pločica ima mnogo dodatnih poslova koje građevinar niti nema na umu. Često su potrebne narudžbe od različitih dobavljača jer te dodatne usluge ne nudi nužno keramičar. To je dugotrajan proces i uzrokuje dodatne troškove, koji mogu lako premašiti proračun za građevinski projekt.
S nama ste sigurni, jer nema skrivenih troškova. Budući da sve ove usluge nudimo kao inkluzivne usluge, ovisno o potrebama i narudžbi, Vi nadgledate proces i ne morate se oslanjati na neki drugi obrt u toku rada. To znači da možemo započeti s projektom bez odgađanja i uštedjeti vam vrijeme i novac.
ISPUNA I IZRAVNAVANJE ZIDOVA I PODOVA
Prije postavljanja pločica na zid ili pod, potrebno ih je izravnati. Inače se kod velikih neravnina može dogoditi da se ljepilo za pločice nanese toliko gusto da se više ne drži.
Konvencionalni kit sadrži gips, koji ima snažan učinak privlačenja vode. Stoga je ovo prilično neprikladno za kompenzacijski rad u kupaonici. Umjesto toga, mort se koristi za izravnavanje zidova kupaonice.
Prije nanošenja morta obično se mora nanijeti ljepljivi temeljni premaz (za slabo ili neupijajuće tlo) ili duboki temeljni premaz (za jako upijajuću podlogu). To osigurava da se žbuka za izravnavanje ravnomjerno stvrdne i drži na mjestu.
Nakon što se temeljni premaz nanese i osuši, počinje stvarno izravnavanje zida. Da bi se to postiglo, malter se nanosi pod visokim pritiskom kako bi se popunile sve neravnine, a malter za izravnavanje, koji je još mokar, se uklanja.
Nakon ljuštenja, istovremeno počinjemo zaglađivati zid. Posebno treba paziti da nema valova. Pogreška u ovoj fazi je nepopravljiva. Zato je od iznimne važnosti precizan rad i iskustvo u niveliranju zidova i podova.
BRTVLJENJE POVRŠINA PRIJE POLAGANJA PLOČICA
Rašireno mišljenje da su pločice vodootporne samo je djelomično istinito. Vlaga može prodrijeti u podlogu kroz fuge i uzrokovati oštećenje građevne tkanine. Iz tog razloga, prije oblaganja zidova i podova, podloga mora biti ne samo suha, stabilna, ravna i čista, već i vodonepropusna.
Nakon što su sve površine očišćene od boje, izravnane i zaglađene, nanosi se temeljni premaz. To osigurava dobro prijanjanje naknadnih proizvoda za brtvljenje. Nakon toga slijedi vodoodbojni sloj barijere koji se nanosi gusto, ali ne pregusto, na podlogu.
U ovom još vlažnom brtvenom premazu lijepljene su trake za brtvljenje po veličini i brtveni kutovi za prijelaze s poda na zid. Osim toga, brtveni obruči se postavljaju u svježi prvi sloj boje oko prolaza cijevi. Brtveni premaz se zatim nanosi i na preostalu površinu u području prskane vode.
Prvi sloj se sada mora sušiti nekoliko sati. Zatim se nanosi drugi sloj koji također pokriva brtvene trake i brtvene čahure. Ovaj složeni radni proces osigurava apsolutno vodonepropusne spojeve i prolaze za cijevi ispod obloga od pločica. Radovi na pločicama mogu početi sljedeći dan.
Pri korištenju temeljnog premaza, proizvoda za brtvljenje i ljepila za pločice posebno se vodi računa o tome da sve komponente budu međusobno usklađene i da se mogu koristiti zajedno.
IZRADA SUHOZIDA U KUPAONICI
Suha gradnja se izvodi industrijski proizvedenim gipsanim pločama i građevinskim materijalima koji se montiraju vijcima, stezanjima ili čepljenjem i nude široku paletu mogućnosti korištenja. Kratko vrijeme sušenja i ravne zidne i stropne površine koje se mogu odmah obložiti pločicama osiguravaju brzu i jednostavnu izvedbu proširenja kupaonice, što štedi vrijeme i novac.
Kod suhozidne gradnje u kupaonici mora se voditi računa o posebnim zahtjevima za zaštitu od vlage, jer je pariška žbuka prirodno osjetljiva na vlagu. Zato postoje impregnirane gips ploče posebno za ugradnju suhozida u kupaonici (npr. zidovi tuš kabine, predzidne instalacije ili pregrade). Kako bi se stvorila dovoljno stabilna podloga za keramičke obloge i sanitarne instalacije, zidovi od suhozida su obično dvostruko obloženi (dva sloja impregnirane gipsane ploče se postavljaju jedan na drugi) ili samo jedan sloj debljine najmanje 20 mm.
Jedan od najvećih izazova u suhozidnoj gradnji u kupaonici je brtvljenje fuga, prijelaza i zidnih spojeva svih vrsta.Za čist spoj izbuše se rupe u gipsanim pločama i precizno izrezuju odgovarajući otvori i izrezi. Zelena izolacija je probijena, tako da je gipsana jezgra izložena točno na kritičnim mjestima spajanja. Ovdje se koriste posebne brtvene čahure za zaštitu jezgre žbuke od kontakta s vlagom.
Spojevi i rupe za vijke ispunjavaju se lopaticom za spojeve otpornom na vlagu. Trajna i pouzdana zaštita od oštećenja vlage može se jamčiti samo profesionalnim brtvljenjem prema priznatim trgovačkim pravilima između suhozida i pločica, kao i svih prijelaza, prolaza cijevi, spojeva kade itd. Ovdje radimo s najvećom pažnjom i posebno pazimo na to da su sve komponente i materijali usklađeni i testirani.
SPOJ I BRTVLJENJE SILIKONOM
Spojevi u kupaonici između kade i pločica ili između zidnih i podnih pločica (ili podnih pločica) zabrtvljeni su trajno elastičnim silikonom. Pravilno brtvljenje silikonom iznimno je važno i potrebno ga je izučiti i dovesti do vrhunca, jer nepravilno obrađeni spojevi brzo postaju porozni i stoga vodopropusni. Ako voda prodre kroz fuge iza pločica u kupaonici, tamo se skuplja vlaga, što može dovesti do stvaranja plijesni i ozbiljnog oštećenja građevinskog materijala.
Na početku je bitan odabir pravog silikona, jer postoje velike razlike u namjeni i kvaliteti. Pazi se na koji materijal silikon treba prianjati (npr. keramika, kamen, staklo, plastika ili drvo), koliko silikon mora biti elastičan itd. Silikonske mase za brtvljenje spojeva za sanitarne prostore moraju zadovoljiti posebno visoke zahtjeve. Osim dobrih svojstava obrade i brtvljenja, ova brtvila moraju biti i trajno elastična kako bi mogla apsorbirati pomake u podlozi bez kidanja spoja. Osim toga, silikon za sanitarne prostorije mora imati svojstva protiv gljivica, jer tamo silikonski spoj može brzo postati pljesniv.
Prije početka crtanja silikonskih spojeva, predviđeni spoj se očisti. Za to se koriste posebna sredstva za čišćenje. Spoj koji se puni silikonskom smjesom mora biti očišćen od grube prljavštine, masnoće i prašine i prije svega suh. Sada se silikonsko brtvilo velikodušno ubrizgava u spoj pomoću pištolja za patrone. Ravnomjernim kretanjem i stalnim pritiskom na okidač, čisti, ujednačeni silikonski spoj se povlači pod kutom od 45 stupnjeva.
Budući da silikon nevjerojatno jako prijanja, profesionalno sredstvo za zaglađivanje se zatim raspršuje na silikonski spoj uz pomoć raspršivača. U zadnjem koraku silikonski spoj se uredno oguli i zaokruži kitom (silikonskom lopaticom). Za profesionalni rezultat, spoj se mora zagladiti u jednom potezu. Naknadne ispravke obično završe neuspješno.
Silikonu može trebati različito vrijeme da se stvrdne. Tijekom tog vremena, svježe izvučeni silikonski spoj ne smije se dodirivati niti na bilo koji način opterećivati (npr. vodom ili kretanjem). S velikim iskustvom i pažnjom obrađujemo silikon te pazimo da silikonski spojevi ostanu trajno čvrsti i sanitarni.
POLAGANJE ESTRIHA
Površine betonskih podova često su previše hrapave ili ne dovoljno izravnane da bi se izravno na njih polagala željena podna obloga (pločice, kamen, parket, tepih itd.). Polaganjem jednog ili više slojeva morta za estrih moguće je izravnati neravnine i pripremiti podlogu za daljnju obradu.
Estrih služi za ravnomjernu raspodjelu pritiska na temeljni izolacijski sloj, tvori glatku i ravnomjernu podlogu za podnu oblogu i osigurava pravilnu visinu poda. Postoji mnogo različitih vrsta estriha i tehnika polaganja. Odabir pravog estriha ovisi o namjeni prostorije, točnije o tome koja se podna obloga nanosi na estrih i je li potrebno podno grijanje.
Prije početka polaganja estriha, podloga se temeljito očisti i na beton se nanese temeljni premaz koji osigurava bolje prijanjanje estriha na podlogu. Tada je rubna izolacijska traka pričvršćena po cijeloj prostoriji. Rubna izolacijska traka služi za izolaciju, a kao dilatacijski spoj omogućuje i širenje estriha u slučaju temperaturnih razlika (osobito važno za grijani estrih s podnim grijanjem).
Zatim se na pod postavljaju izolacijske ploče od polistirena, koje služe za zvučnu izolaciju hoda i osiguravaju ravnu površinu. Zatim se na izolacijske ploče nanosi stabilna PE folija, koja se proteže preko rubnih izolacijskih traka na rubovima i sprječava ulazak vlage u estrih odozdo. Tada se postavljaju vodovi za cijevne spojeve ili podno grijanje. Nakon što je estrih pomiješan, ravnomjerno se polaže. Estrih se obrađuje valjkom tako da se u estrihu ne stvaraju mjehurići zraka. To značajno povećava trajnost položenog estriha.
Nakon polaganja, estrih se više puta izravnava posebnom letvom za izravnavanje s integriranom libelom i izravnava najprije plovkom, a zatim čeličnom lopaticom. Posebna se pozornost posvećuje dilatacijskim spojevima kako se tijekom sušenja ne bi pojavile pukotine. Ovisno o vremenu stvrdnjavanja estriha, morate mu dati dovoljno vremena dok se potpuno ne osuši. Velike su razlike u vremenu sušenja. Dok brzom estrihu treba samo nekoliko sati da se osuši, drugim vrstama estriha potrebno je i do nekoliko tjedana.
Nakon što se estrih stvrdne, prije daljnjih radova utvrđuje se zaostala vlaga. Ako je rezultat ispitivanja zadovoljavajuć, polaganje estriha je završeno i može se postaviti željena podna obloga.
ODLAGANJE GRAĐEVINSKOG OTPADA
Zadatak koji je vrlo problematičan pri građevinskim radovima, ali se često podcjenjuje, je odlaganje građevinske šute i miješanog građevinskog otpada. Tijekom prenamjene, obnove ili rušenja nastaju različite količine građevinskog otpada. Ovaj otpad se po zakonu mora ukloniti i pravilno zbrinuti.
Značajan problem predstavljaju volumen, težina i priroda materijala, kao i količina prašine koja nastaje pri rukovanju šutom, što čini zbrinjavanje šuta teškim i neugodnim zadatkom.
Mi brinemo o odvozu i zbrinjavanju građevinskog otpada kako ne biste morali brinuti o tome i mogli se koncentrirati na važnije stvari.